20 Aralık 2007

Kurban Bayramı

Herkesin bloğunu tek tek ziyaret edip Kurban Bayramlarını Kutlamayı çok isterdim ama ne olur kusuruma bakmayın. İşlerimi yetiştiremedim. Şu saat oldu yani saat 23.32 ben daha yeni oturuyor gibiyim. Ve arife. Oğlum birde aniden ateşlendi. Neyse sanırım çok ciddi bir şey yok ama, dedimya tamda arife günü. Hemen ilaç takviyesi. Şimdilik düştü gibi ama belli olmaz. Ara sıra gidip ölçerim bakalım. Sanırım geçen akşam alışverişten gelirken kaptı azda olsa. Neyse efendim, beni tanıyan tanımayan, seven sevmeyen, söz verip cevapları yazacağım diyerek, ama bir türlü sorularıma cevap yazmayan kişininde ( sanırım kendini çok iyi anlamıştır), kısacası tüm müslüman aleminin Mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.
Bizler, nerede o eski bayramlar diyoruz, bizlerin evlatları acaba neler diyecekler bakalım? Evimizin bahçesinde ( ki apartman dairesinde otururduk ama bahçesi vardı) kurban kesildiği günler daha dün gibi. Zaman çok hızlı akıyor ve insanoğlu bunu hiç anlamıyor. Rahmetli anneannem çok metanetliydi. Dayılarımın hepsine tek tek kurban kesmeyi öğretmişti. Çünkü dedem, dayılarım çok küçükken vefat etmişti. Başlarına geçip öğretmiş. Sizleri bilemem ama bizde adettendir. Kurbana niyetlenen kişi, kurban kesilipte böbreği pişmeden asla orucunu bozmazdı. Kurban yüzülür temizlenir ve kahvaltıya kavurması yetiştirilirdi. Kahvaltıda bu kavurmayı yemeğe bayılırdım. Hatta ve hatta bayramın geldiğini şimdi anladım derdim. Bu anlattıklarım, elbette böyle gördüğüm ve bizim adetlerimizde böyle olduğu içindi. Bazılarınızı duyar gibi oluyorum. Sabah sabah nasıl yenir kavurma diye. Ailenizde nasıl yetişirseniz ve görürseniz size onu yemek ağır gelmiyor işte.
Rahmetli anneannem çok becerik bir hatundu. Hani derlerya eski toprak, aynen öyle işte. Valla Kurbanın işkembesini bilem temizlerdi. Kurbanın derisi hariç hiç bir yeri ziyan olamaz derdi. Benim bir tek yemediğim şey, kuyruk yağını kavurup, yağını çıkartıp o yağı yemeğe kullanmasıydı. Bundan nefret ederdim. Canım anneannem, ekonomi yapacak ya. hayvanın yağları bile ziyan olmasın derdi. Ama kuyruk yağını çıkartıp kalanla bir kete yapardı. Valla işte o süper olurdu. Buna kıtırmak denir bizde. Ne bayramlardı onlar. Canım anneannem. Bende annemden çok emeği vardır esasında. Annem çalıştığı için herşeyimle mecburen anneannem ilgilenirdi. 1971 doğumlu olduğum için bu bahsettiklerimin hangi tarihlere isabet ettiğini varın siz hesap edin.
Anlaşılan benim parmaklar yazmayı özlemiş durduramadım ben onları. Çok gevezelik yaptım. Tekrar hepinizin Kurban Bayramı kutlu olsun.

11 yorum:

skullcan dedi ki...

geçmiş olsun!

iyi bayramlar.

Calimero Mutfakta dedi ki...

Sevdiklerinle birlikte saglıklı, mutlu, huzurlu nice bayramlara.. Bayramin kutlu olsun

CEREN GULER dedi ki...

Sevdiklerinle nice bayramlara inşallah ablacım. Nerede o eski bayramlar demedim bu gün. Sabah 6 kalktık giyinip piripak eşimin dedesine gittik, dede bayram namazından gelip dayıyla kurbanı kestiler. Böbrek ve ciğer kavruldu oturduk sofraya. İnanılmaz bir gündü. Bir de üstüne arkadaşım doğum yaptı oraya gittik.Son yıllarda hiçbir bayramda bu kadar mutlu olduğumu hatırlamam. Ayyy ne yazdım ama, sen söz edince eski bayramlardan dayanamadım işte. Sevgiler saygılar tekrar tekrar iyi bayramlar.

Açalya dedi ki...

canim benim sizlerin de bayrami kutlu olsun, halama, enisteme, kuzenlerime, ve Berke'cigime nice bayramlar dilerim efenim.

Adsız dedi ki...

Aslı ablacım öncelikle çok geçmiş olsun havalardan herhalde hepimizin üstünde biraz kırıklık var..

Bu arada tekrar Kurban bayramınızı kutlar, sevdiklerinizle ailenizle huzurlu,mutlu bir bayram geçirmenizi dileriz...

Ayca ve Tugce

Yaren dedi ki...

Merhabalar,kurban bayramini yürekten kutlar ve daha nice mutlu bayramlari sevdiklerinle karsilamani dilerim canim.

Tabiat Ana dedi ki...

sevgili baldan tatlı,
öncelikle geçmiş olsun.Uzun zamandır yoktun o nedenle senden uzun bir bayram yazısı okumak bana iyi geldi:)
ayy o söylediğin kete süper bişeydir bizimde alt komşumuz yapardı bayılırdım bak o bayramlara gittim birden:)
sevgiler
(bide küçük bir rica;daha sık yaz lütfen:) )
iyi bayramlar..

Adsız dedi ki...

geçmişler olsun ve de bayramın mübarek olsun

figen dedi ki...

yaşıt sayılırız (ben senden tammm 1 yaş küçüküm:)aynı bayramları yaşamışız.geçmiş bayramını kutlarım,içimizdeki o bayram sevincini hiç kaybetmezsek yeni nesillerede öğretebiliriz.

Biyo dedi ki...

Geçmiş olsun baldan tatlı.
Baklavadan tatlı yazılarınla bekliyoruz,ösletme!
Kaynanamın kuyruk yağını "kıkırık" yapmasını hiç sevmedim.Çişimizden,terimizden bile o yağ ve koku 2 gün çıkmıyordu ayol!
Şükür yaşlandıda vazgeçti 5 yıldır!

civciv dedi ki...

bayaramın kutlu olsun canım oğluşunada gecmiş olsun
bizdede aynıydı kavurmayla evdeki büyükler oruç acar yemek bittikten sofra toplanmadan dua edilir (anneanem yaptırı duayı) her kez tatlıdan bir parca alır ve öyle kalkılırdı sofradan eşim yemez kahvaltı eder ben zor alıstım bu duruma normalde bende yiyyemmem öyle seyler ama bayram özeldir yavv snede iki sefer ne olackki yitirmmek lazımdır bence